Документи на Европейската комисия сочат, че ромите в България през 2010г. представляват 23% от навлизащите в трудоспособна възраст, като се очаква в следващите години този процент да се увеличи.
Въпросът вече не е “Ще трябва ли да разчитаме на човешкия капитал от ромската общност?”. Въпросът е какви ще бъдат икономическите ни загуби от неговото изключване и ниска квалификация.
Същевременно, на фона на препоръките от световните институции, над 90% от ромите в България не са завършили своето средно образование. С други думи, човешкият ни капитал днес включва десетки хиляди отпаднали от училище млади хора, които влизат на пазара на труда неподготвени, не само без необходимия образователен ценз, но и без базови жизнени и социални умения за успешно включване и справяне с изискванията на работодателя.
Ето защо е важно да действаме тук и сега, за да направим обратими процесите на социални изключване и предотвратим задълбочаването на кризата на човешките ресурси в България. Всяко подценяване на важността на спешните и мащабни действия за развитие на ромската общност ще усили несгодите от демографската и стопанската криза в недопустими размери. Очертаната ситуация ясно показва, че ако искаме да имаме специалисти и квалифицирани кадри за пазара на труда след 10 години, трябва да разчитаме на децата от ромската общност.
Almost done…
We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!